Angina Pectoris

Anginy pectoris 

Angina pectoris, obyčajne známa ako angina, je bežným prejavom u pacientov s koronárnou chorobou srdca. Príznaky anginy pectoris sú podobné tým pri srdcovej zástave. Hlavným cieľom liečenia anginy pectoris je uvoľnenie jej symptómov a redukcia ďalších príhod. Ayurvéda je klenotnicou bylinných liečiv na anginu pectoris. Liečenie anginy pectoris je v prírodnej liečbe skôr preventívneho než nápravného charakteru. Byliny je možné použiť ako úľavu od anginy pectoris prirodzenou cestou a bez vedľajších účinkov.

 

Symptómy anginy pectoris

Angina, alebo celým svojím názvom angina pectoris (bolesť v hrudi), je stav, ktorý je zapríčinený nerovnováhou v dóši kapha. Nahromadená kapha blokuje tok prány vata do koronárnej cievy, čím srdcový sval nedostáva dostatočné zásoby krvi a kyslíka. Je to druh lokálnej anémie s výslednou bolesťou, ktorá môže byť vážna a desivá. Väčšinou začína bolesť od hrudnej kosti v strede hrudníka, prechádza do ľavého ramena a pokračuje vnútornou stranou nadlaktia do končeka malíčka.

Angina Pectoris je termín označujúci dočasný nepokoj na hrudníku, pričom sa vyskytuje v čase, keď do srdca nie je privádzané dostatočné množstvo krvi. Srdce získava svoju krvnú zásobu z koronárnych ciev a v prípade nedostatočného zásobenia srdca krvou, srdce nemôže fungovať normálne ako pri plnom nasadení. Nepokoj pri angine je dočasný a trvá len niekoľko sekúnd alebo minút. Osoba počas záchvatu anginy cíti chvíľkovú bolesť a tlak v strede hrude alebo krku, ramene, sánke a nadlaktí. Podľa záznamov je to v dôsledku fyzického vypätia, silných emócií a narastajúcemu tlaku na hrudi. Angina pectoris nepredstavuje infarkt, ale znamená, že dotyčná osoba má zvýšené riziko infarktu. Pri infarkte je časť srdca odrezaná od dodávky krvi, čo má za následok infarktový stav. Angina pectoris je skutočne varovným signálom a pacient by mal včasne vyhľadať lekársku pomoc, aby sa vyhol infarktu. Pri angine je čas veľmi dôležitý, pretože čím dlhšie pacient zažíva stavy anginy pectoris, tým je väčšia šanca, že sa dostaví infarkt.

 

Rizikové faktory anginy pectoris

Rizikovými faktormi anginy pectoris sú fajčenie, sedavý spôsob života, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovka atď. Muži sú štatisticky ohrození viac ako ženy. Zvyčajnými príznakmi anginy pectoris je potenie, slabosť, mdloby, strnulosť, nevoľnosť a pod. Bolesť pri angine pectoris spôsobuje srdce, ktoré je nedostatočne zásobené krvou tečúcou do srdcového svalu. Tiež možno v hrudi cítiť tlak a pocit plnosti s následným pocitom krajnej úzkosti. Môžu prichádzať závraty, hojné potenie, ťažkosti s dýchaním a prudké zrýchlenie pulzu alebo jeho nepravidelnosť. Symptómy pri angine pectoris a srdcovom záchvate sú obdobné, avšak tieto po dostatočnom oddýchnutí do 15 až 20 minút miznú. Lekári diagnostikujú anginu pectoris za pomoci EKG. Meria sa pulz počas obdobia odpočinku a počas zvýšenej fyzickej aktivity.

Liečba anginy pectoris je veľmi podstatná, pričom sa pacientom odporúča prestať fajčiť, zredukovať jedlá s obsahom cholesterolu, zvýšiť fyzickú aktivitu a kontrolovať si svoju hmotnosť. Ešte predtým, než je srdce operované, sa vo väčšine prípadov odporúčajú k liečbe anginy pectoris lieky. Najčastejšími doporučenými liekmi sú nitráty, beta-blokátory a blokátory vápnikových kanálov. 

 

Angina pectoris a byliny 

Pri stavoch anginy pectoris je možné si pomôcť aj bylinami, ktoré slúžia ako podpora zdravia a funkcie kardiovskulárneho systému. Pomáhajú udržiavať na zdravej úrovni krvný tlak, zdravé srdce a cievy.

Prírodné byliny pôsobia na cirkulačný systém. Akonáhle sa objaví v hrudi pocit nepokoja sprevádzaný pokračujúcou bolesťou, byliny možno použiť na okamžité upokojenie prejavov anginy pectoris. Pri bolestiach spôsobených anginou sú niektoré byliny veľmi nápomocné, ale nikdy by nemali byť použité namiesto konvenčnej lekárskej liečby. Bylinná liečba anginy pectoris sa sústreďuje na predchádzanie ďalších záchvatov. Ak raz človek zažije epizódu anginy pectoris, bylinné liečivá mu môžu poskytnúť úľavu, akým je zníženie krvného cholesterolu, predchádzanie a liečenie poškodení endotélia ciev či predchádzanie zhlukovaniu krvných doštičiek.

 

Ajurvédske byliny odporúčanie pri angine pectoris

Arjuna (Terminalia arjuna): Kôra tohto stromu sa v ayurvéde používa na prevenciu a liečbu mnohých srdcových chorôb ako angina, koronárna choroba srdca, kongestívna srdcová choroba, vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak. Rozsiahle výskumy viedli k objavu srdcových glykozidov a prirodzene sa vyskytujúceho koenzýmu Q10, ktorý je veľmi podstatný ako výživa pre správnu funkciu srdcového svalu. Dodáva chorľavému srdcu silu a kontroluje úroveň cholesterolu. Týmto sa radí Terminalia arjuna medzi jedny z najefektívnejších bylín na podporu činnosti srdca.    

Ashwagandha (Withania somnifera): Ashwagandha je tiež známa ako 'indický ženšen'. Je unikátnou bylinou s mnohými vlastnosťami. Obsahuje aktívne komponenty ako 'withanolidy' a 'withaferin' prospešné pre nervový systém. Okrem toho bylina disponuje protizápalovými, protirakovinovými, protistresovými, antioxidačnými vlastnosťami, podporuje krvotvorbu a imunitu, tiež omladzuje. Pre diabetikov a pacientov s vysokým krvným tlakom je veľmi osožná, keďže drží pod kontrolou cukrovku a krvný tlak. Uľavuje od stresu, úzkostí a prirodzene zlepšuje fyzický a mentálny výkon. Keďže stres vedie k vysokému krvnému tlaku a srdcovým problémom, ashwagandha kontrolou tlaku, úzkosti a stresu sa tým stáva prírodným liečivom, ktoré nepriamo prináša osoh pri srdcových ťažkostiach. Je užitočná pri viacerých ochoreniach, ako je krvný tlak a hystéria. Reguluje epilepsiu, mentálne poruchy, prináša úľavu pri stresoch a úzkostiach. Na srdce má ashwagandha tíšiace a ochladzujúce účinky.

Brahmi (Bacopa monnieri): V ayurvéde je 'Brahmi' používaná už veky na stratu pamäte, nedostatok koncentrácie, zábudlivosť. Zvyšuje silu udržania spomienok ako aj rozpomínanie. Tiež je prospešná pri rôznych mentálnych ochoreniach. Pravidelným užívaním možno pomôcť pri strese, úzkosti, vysokom krvnom tlaku, halucináciách a epilepsii, zlepšujú sa mentálne schopnosti a poznávanie.

Amalaki (indický egreš): Amla redukuje nechcený tuk zvýšením úrovne celkových bielkovín, vďaka svojej schopnosti vytvárať pozitívnu rovnováhu nitrátov. Taktiež výrazne redukuje úroveň voľných mastných kyselín. Navyše Amla vo svojej prirodzenej, surovej forme znižuje cholesterol a cholesterolom stimulovanú aterosklerózu (upchanie ciev), čím sa z nej stáva prírodný produkt na boj s obezitou a chorobami týkajúcich sa srdca. Jedna štúdia ukazuje, že Amla tiež predchádza aterómu (degenerácie cievnej steny až na tukové a zjazvené tkanivo). Naviac má Amla silné prirodzené antioxidačné účinky, pretože patrí k jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C na Zemi. Týmto sa šťava z Amly stáva najlepším prírodným antioxidačným a protistarnúcim liečivým prostriedkom.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz