O vyrážkach a kožných defektoch všeobecne
Medzi kožné defekty patria znamienka alebo oblasti odfarbenia kože. Sú to známky alebo chyby, ktoré kazia vzhľad vašej pokožky. Kožné defekty môžu viesť až k psychickým problémom. Najmä tínedžeri sú veľmi znepokojení ohľadom kožných chýb. Ich úroveň sebadôvery klesá, akonáhle si nájdu vyrážky na tvári. Existujú rôzne typy kožných chýb s rozličnými príčinami. Hlavnými typmi sú akné, jazvy, materské znamienka, starecké škvrny atď. Vyrážky sa tvoria všeobecne na tvári, chrbte, ramenách a pod.
Vrásky sú malé línie alebo záhyby na koži. Objavujú sa so stúpajúcim vekom. V procese starnutia sa vrásky čoraz viac zviditeľňujú. Okrem starnutia existuje veľa ďalších príčin výskytu vrások, ako je fajčenie, poškodenie kože, dehydratácia atď. Existujú rôzne typy vrások, napríklad len povrchové čiary alebo hlboké vrásky.
Príčiny výskytu vyrážok
Existujú rôzne príčiny výskytu kožných vyrážok. Hlavnou príčinou je prebytok hormónov v tele. Nadmerné úrovne hormónov v tele stimulujú mazové žľazy, čo vedie k sekrécii nadbytočného mazu. Ďalšou príčinou vyrážok sú nezdravé stravovacie návyky. Nekonzumujte jedlá bohaté na vysoký obsah nezdravého tuku. Vyrážky negatívne ovplyvňujú citlivú pokožku a na citlivej pokožke vždy zostávajú jazvy.
Typy vyrážok
Typy vyrážok zvyčajne závisia od typu kože. Existujú tri druhy pokožky, t.j normálna, mastná a suchá. Príznaky vyrážok sa líšia od človeka k človeku. U niektorých jedincov môžu byť vyrážky spojené s infekciou. V takom prípade môžu svrbieť. Väčšina vyrážok nemá žiadne iné príznaky, len sú viditeľné na koži.
Byliny na kožné defekty
Teraz vám predstavíme 3 najúčinnejšie byliny v rámci ajurvédskej liečby kožných chýb. Tieto byliny pomáhajú pri obnove vašej kože a podporujú rast nových kožných buniek pri liečbe jaziev a škvŕn.
1. RUBIA CORDIFOLIA (MANJISTHA)
Rubia Cordifolia je známa aj pod anglickým názvom Indian Madder. Taktiež je veľmi populárna pod názvom Manjistha. Nájdete ju rásť v kopcovitých oblastiach Indie. Koreň sa používa v podobe prášku a aplikuje sa ako maska na tvár. Extrakt sa užíva vnútorne s výbornými výsledkami na rozžiarenie a rozjasnenie pokožky. Pomocou Manjisthy sa v ajurvéde liečia všetky ochorenie kože, vrátane vredov, ale používa sa tiež na liečbu ochorení krvi.
2. ALOE BARBADENSIS (ALOE VERA)
Je to jedna z najstarších liečivých rastlín. Je to krátka, trvalá a bezstonková rastlina, ktorá vnútri obsahuje gél. Je známa aj ako "rastlina nesmrteľnosti". Aloe Vera má veľa liečebných vlastností. Užíva sa vnútorne. Pôsobí aj ako prostriedok proti bolesti. Aloe Vera obsahuje fytochemikálie, ktoré sú prospešné pre vlasy a zdravie. Vnútorné užívanie extraktu z Aloe Vera každé ráno na prázdny žalúdok má vynikajúci preventívny účinok pred chorobami. Taktiež vám pomôže bojovať proti starnutiu.
3. AZADIRACHTA INDICA (NEEM)
Neem má protiplesňový, antidiabetický a antibakteriálny účinok. Neem sa používa na odstránenie všetkých kožných defektov a celkové zlepšenie kvality vlasov. Používa sa tiež na liečbu kožných vredov a očistu krvi. Celá rastlina má liečivé účinky. Neemová kôra sa používa na liečbu malárie. Neem sa používa aj na liečbu črevných parazitov a na liečbu rán. Pomáha tiež udržať vaše zuby zdravé.