V ajurvéde sa v mnohých formuláciách používa rastlina s ajurvédskym názvom GILOY. U nás je známa tiež pod názvom GUDUCHI (Guduči). Jej latinský názov je Tinospora cordifolia. Rastlina Guduchi sa stala populárnou vďaka tomu, že je účinná proti prasacej chrípke. V Ayurvéde je opisovaná ako „amrita“ (voľný preklad = nesmrteľnosť) kvôli svojim početným medicínskym vlastnostiam. Guduchi pôsobí proti artróze, horúčke, zlepšuje trávenie, je protizápalová, má protirakovinové účinky a vynikajúco čistí krv. Tiež sa používa pri liečbe chronickej horúčky, dny, srdečnej slabosti, problémov s pokožkou, anémie, žltačky, lepry a všetkých typov rakoviny. Po celom svete existuje viac ako 30 až 40 druhov rastliny giloy. 4 druhy z nich sa vyskytujú v Indii a sú veľmi prospešné pri liečbe rozličných chorôb.
Základné informácie o Guduchi
- Názov v hindčine - Giloya, Guduchi
- Názov v bengálčine - Gulanchae
- Tamilský názov - Shindilakodi
- Latinský názov – Tinospora cordifolia
- Čeľaď – Menispermaceae (mesiačikovité)
Časti Guduchi používané na medicínske účely: Stonka, listy a korene
- Guduchi je veľká opadavá rastlina. Stonky sú dužinaté s dlhými a mäsitými vzdušnými koreňmi. Kôra je sivohnedá, listy blanovité a kvety malé. Túto bylinu možno nájsť po celej tropickej Ázii. Plody sú v tvare hrachu, sú mäsité a pri varení sa sfarbujú dočervena. Semená majú zakrivený tvar.
- Šťava z guduchi, pokiaľ sa užíva s rastlinou amla (amalaki), je veľmi účinná na odstraňovanie toxínov z tela. Výrazne pomáha aj pri respiračných problémoch, predovšetkým pri astme.
- Jej listy a koreň sa používajú pri nadmernom krvácaní počas menštruácie.
- Guduchi sa používa aj pri malárii a horúčke.
- Pravidelným užívaním guduči v akejkoľvek forme sa potláčajú všetky typy rakoviny.
- Zistila sa vysoká účinnosť pri zvyšovaní počtu krvných doštičiek, preto sa táto rastlina volí pri liečbe horúčky dengue a imunitnej trombocytopénii.
Guduchi a Ajurvéda
-
Guduchi má protizápalové, protirakovinové, antioxidačné vlastnosti, pôsobí proti horúčke a nesie vlastnosti imunomodulátora. V ajurvéde sa táto výnimočná rastlina používa už stáročia.
-
Pomáha budovať imunitný systém a odpoveď tela na infekcie.
-
Guduchi tiež pomáha pri zvyšovaní schopnosti makrofágov zabíjať. Makrofágy sú odolné bunky, ktoré v tele bojujú s napádajúcimi cudzorodými organizmami.
-
Používa sa na upokojenie zapálenej hlienovitej membrány v tráviacom trakte.
-
Chráni žalúdok a dvanástnik zvyšovaním produkcie mucínu.
-
Šťava z koreňov tejto rastliny je veľmi účinná pri močových problémoch.
-
Celá rastlina sa zvykne tradične používať pri rozličných mentálnych poruchách. V Indii sa považuje za jednu z najlepších bylinných doplnkov pri liečbe mentálnych ochorení.
-
Používa sa pri stavoch slabosti, dyspepsii, horúčke, prasacej chrípke a infekciách močového traktu.
-
Horké látky prítomné v Guduchi vykazujú protikŕčové vlastnosti a zabraňujú opätovnému návratu ochorenia, čo je veľmi nápomocné pri prevencii prasacej chrípky.
-
Takisto sa používa ako imunomodulátor pri určitých ochoreniach, ako je obštrukčná žltačka, hepatická fibróza a peritonitída.
-
Zistilo sa, že Guduchi je veľmi efektívna pri prevencii zmien tkaniva a pri podpore regenerácie pečene po hepatickej toxicite.
-
Tiež sa používa pri vredoch žalúdka, močových ochoreniach, diabete a určitých metabolických poruchách.
-
Guduchi tiež efektívne pomáha pri zvládaní ochorenia nazývaného ITP – idiopatická trompocytopenická purpura a horúčky dengue zvyšovaním počtu krvných doštičiek prirodzenou cestou.
-
Pravidelné používanie Guduchi spolu s Kurkumínom má pozitívne odozvy pri každom type rakoviny. Pomáha pri redukcii nadmerného rastu buniek a taktiež zastavuje ich množenie.
- Guduchi pomáha bojovať proti každému druhu infekcie v tele, ktoré sa objavuje v dôsledku zníženej imunity, a popri tom poskytuje telu výdrž pri boji s chorobou.
Produkty obsahujúce Guduchi: