Ajurvédske byliny pre ženy
Ajurvédska medicína odporúča na podporu zdravia u žien 3 byliny:
- Ashoka (Saraca indica):
Ashoka má chladivé účinky. Je veľmi užitočná pri hormonálnej nerovnováhe. Pôsobí ako uvoľňovač bolestí a pomáha pri dysmenorei (bolestivej menštruácii), opuchoch a bolesti kdekoľvek v tele. U žien je veľmi užitočná pri regulácii menštruačného cyklu a pri vyvažovaní pohlavných hormónov. Zlepšuje u žien výdrž a silu. Ako Arjuna aj Ashoka je kardiálnym tonikom, ktorá pôsobí na problémy cirkulácie. Kôra rastliny ashoka má chladiace účinky, takže pomáha uvoľňovať smäd a pálčivé pocity. Taktiež sa používa pri menorágii (silnej menštruácii), dysmenorei (bolestivej menštruácii), krvácaní maternice a myóme maternice.
- Lodhra: (Symplocos racemosa):
Lodhra je obzvlášť používaná na podporu zdravia u žien. Je vysoko efektívna pri menorágii a uvoľňuje tkanivá maternice. Je dokázané, že Lodhra je veľmi užitočná pri bielom výtoku (leukorea). Často sa odporúča po pôrode. Pomáha udržiavať zdravé trávenie a metabolizmus, fungovanie pečene a udržiava telo v kondícii. Pomáha detoxikovať krv. Taktiež má vynikajúce účinky u žien počas menopauzy.
- Shatavari (Asparagus racemosus):
Je veľmi účinnou bylinou používanou ako podpora ženského zdravia. Uchováva u žien zdravý reprodukčný system a pomáha zvyšovať libido. Tiež je veľmi efektívna pri endometrióze a myóme maternice. Je zodpovedná za zdravú produkciu mlieka u dojčiacich matiek. Rovnako je účinná pri udržiavaní správneho fungovania imunitného a tráviaceho systému. Shatavari podporou pri uvoľňovaní hormónov zvyšuje záujem ženy o jej sexuálny život. Vynikajúco pôsobí u žien v menopauze a redukuje kolísanie nálad a návaly horka.
Kedy je vhodné využiť synergický efekt ajurvédskych bylín na podporu zdravia u žien:
- Menorágia (silné krvácanie počas menštruačného cykly).
- Leukorea (biely výtok).
- Neplodnosť u žien.
- Bolesť počas menštruácie.
- Úprava menštruačného cyklu.
- Úľava od bolestivej menštruácie a nepravidelnej periódy.
- Posilnenie celého reprodukčného systému a regulácia hormonálnej nerovnováhy.
- Znížené libido (pohlavná túžba).
- Endometrióza.
- Myóm na maternici.
- Nerovnováha hormónov, t.j. LH (luteinizačný hormón), FHS (folikulostimulačný hormón), progesterón a pod.
- PCOD (syndróm polycystických vaječníkov).
- Intersticiálna cystitída.
- Rakovina ženských orgánov (karcinóm maternicového krčku, rakovina vulvy – pyskov ohanbia, rakovina vaječníkov a pod.).
- STD (Sexually Transmitted Diseases – Sexuálne prenosné choroby).
Odporúčané produkty: