Článok o Amalaki - Amla alebo Indický egreš
Amalaki štandardizovaný extrakt - použitie
Matka príroda darovala ľudstvu úžasné liečivé rastliny, aby mohli žiť zdravý život bez chorôb. V indickom zdravotnom systéme sú popísané mnohé liečivé rastliny. Amalaki alebo Indický egreš je jednou z najširšie využívaných rastlín. Je veľmi často používaná ako tonikum na obnovu telesnej energie a sily.
ÚČINKY RASTLINY AMALAKI:
- Protirakovinové účinky
- Podpora imunity
- Zlepšenie zraku
- Predchádza padaniu vlasov
- Zlepšuje zdravie pokožky na hlave
- Má vlastnosti spomaľujúce starnutie
AMALAKI - PREHĽAD
- Amalaki je síce len malou bobuľovinou, ale je najbohatším zdrojom vitamínu C, ktorý sa vyrovná 30 pomarančom!
- Malý plod amalaki je naplnený nespočetnými účinkami, ktoré si vôbec môžete predstaviť.
- Slovo „amla“ znamená „kyslý“, čo je u nej dominantou chuťou.
- Amalaki je malý až stredne veľký listnatý strom nachádzajúci sa po celej Indii. Narastie do 8 až 18 metrovej výšky, má tenkú, slabo sivú kôru, listy sú jednoduché, svetlo zelené, poloprísediace a vyzerajú ako zložené listy. Kvety sú zeleno žlté, plody sú mäsité a slabo žlté.
STAROVEKÝ NÁZOV AMALAKI
- Botanický názov: Phyllanthus emblica
- Anglický názov: Indian gooseberry
- Slovenský názov: Emblika lekárska (indický egreš)
- Čeľaď: Mliečnikovité (Euphorbiaceae)
SYNONYMÁ AMALAKI V SANSKRTE
- Amalki - majúci kyslú chuť
- Dhatri - stará sa o pacienta s láskou matky
Podľa Charaka (prispel k rozvoju ayurvédy) je jednou z tých prísad, ktoré sa môžu užívať na dennej báze. Klasifikoval amlu do skupiny tých rastlín, ktoré sú užitočné pri horúčkach, pri začínaní očisty, na ochorenia pokožky, pri kašli a nádche a do skupiny rastlín, ktoré spomaľujú starnutie.
VLASTNOSTI AMALAKI PODĽA AJURVÉDY
Podľa Charaka Sutrasthana
-
Amalaki obsahuje všetky chute okrem slanej.
-
V chuti je suchá, sladká a sťahujúca.
-
Je chladiacim médiom a je hustá.
-
Po strávení prichádza sladká chuť.
-
Má chladnú potenciu.
Niektoré zaujímavé fakty o amalaki
-
Vo védskom období sa pridávala do kúpeľnej vody.
-
Má kyslú príchuť a tá zvyčajne zvyšuje pittu. Amla však v tele pittu znižuje!
-
Charak spomína amlu ako najlepšiu medzi rastlinami spomaľujúce starnutie.
CHEMICKÉ ZLOŽKY PLODOV AMALAKI
-
Plod obsahuje 70,5% vlhkosti. Celkový podiel rozpustných látok v šťave je 23,8%. Dužina obsahuje 5,09% celkových cukrov a 5,09% redukujúcich cukrov. Obsah kyseliny askorbovej je 1094,53mg/100 ml šťavy. Obsah tanínov v dužine je 2,73% a pektínu 0,59%. Je to značne výživná, blahodarná rastlina a takmer všetky jej časti majú zdravotné účinky. Predovšetkým plod, ktorý je v ayurvéde používaný ako silná rasayana a v lekárstve je dôležitou zložkou používanou na liečbu žltačky, zápalov, gastritídy a niekoľkých ďalších ochorení.
-
Farmakologický prieskum o amle odhaľuje, že má antitusické (potláčajúce kašeľ), adaptogénne, kardioprotektívne, imunomodulačné, chemoprotektívne vlastnosti a má schopnosť vychytávať voľné radikály. Tieto vlastnosti sú efektívne pri liečbe niektorých ochorení ako rakovina, diabetes, ateroskleróza, peptické vredy, anémia, ochorenia srdca a pečene.
TOP 10 ZDRAVOTNÝCH ÚČINKOV AMALAKI
-
Amalaki pôsobí blahodarne na oči a zlepšuje videnie. Čerstvá šťava z amalaki alebo kapsule s amlou sú dobrým výživovým doplnkom na zlepšenie krátkozrakosti, kataraktu a glaukómu. Redukuje vnútroočnicový tlak a koriguje videnie.
-
Vyrovnáva vatu svojou kyslou chuťou, pittu svojou sladkosťou a chladivým účinkom a kaphu svojimi suchými a sťahujúcimi vlastnosťami.
-
Amla je vcelku prospešná pri diabete a poruchách močového traktu. Amalaki spolu s horkou tekvičkou pri pravidelnom užívaní pomáha redukovať krvný cukor.
-
Je užitočná pri poruchách krvácania.
-
Uľavuje pri pocitoch pálenia.
-
Je celkom užitočná pri ochoreniach hrdla, zlepšuje hlas. Pridajte čajovú lyžičku prášku z amly do medu a popíjajte túto zmes dvakrát denne na liečbu chronického suchého kašľa. Je neoceniteľná pri liečbe tuberkulózy, astmy a bronchitídy.
-
Amalaki je celkovo blahodarná na srdce.
-
Semienka z amly sú sladké a sťahujúce, správajú sa ako prírodné afrodiziaká a sú užitočné pri poruchách maternicového krvácania, ako je menorágia.
-
Kurkuma (Daruharidra) so šťavou z amalaki zmiešaná s medom je užitočná pri liečbe dysúrie (sťažené alebo bolestivé močenie) na základe dóše pitta. (Charak Chikitsa Sthana 26/53).
-
Podávanie čistenej síry spolu so šťavou z amly a s medom je liečivom par excellence na liečbu všetkých 18 typov ochorení pokožky.
INÉ POUŽITIA AMALAKI:
-
Amalaki chráni pred poškodením voľnými radikálmi a poskytuje antioxidačnú ochranu.
-
Plod amalaki varený v kokosovej vode a takto získaná základná zmes by sa mala aplikovať na pokožku hlavy na zmiernenie nerovnováhy pitty. Olej z amly je vynikajúcou cestou, ako zredukovať horúčavu spojenú s letným obdobím. Je dobrým liečivom ako zmierniť stavy pitty.
-
Leukorea alebo biely vaginálny výtok možno zmierniť s práškovanými alebo sušenými semienkami amly. Mala by sa užívať zmes amalaki s medom a feniklom.
-
Je najbohatším zdrojom vitamínu C, takže je efektívnym liečivom na prekonávanie problému bielych škvŕn na nechtoch.
Konzumácia amalaki na základe telesného typu:
-
Extrakt z amalaki na rovnováhu vaty – Ak je vata v nerovnováhe (problémy s plynmi, ochorenia kĺbov), potom sa môže konzumovať extrakt z amalaki so sezamovým olejom. Urobte si pastu z extraktu z amalaki (vysypte vnútro kapsuly) a sezamového oleja a prehltnite ju s teplou vodou.
-
Extrakt z amalaki na rovnováhu pitty – Ak sa vyskytujú problémy s trávením alebo ochorenia pokožky ako akné, potom by sa mal extrakt z amalaki užívať s prepustenými kravským maslom, ktorý sa zapije pohárom teplej vody. Iným spôsobom ako brať extrakt z amalaki na dóšu pitta je brať ho s palmovým cukrom.
-
Extrakt z amalaki na rovnováhu kaphy – Na ochorenia ako respiračné problémy, obezita, by sa malo amlaki užívať s medom.
JE AMALAKI NEKOMPATIBILNÉ S MLIEKOM?
- Všetky kyslé potraviny vrátane amalaki sú nekompatibilné s mliekom, pretože ho zrážajú.
Extrakt z Amalaki nájdete v týchto Planet Ayurveda ® produktoch: