Ajurvédske byliny na podporu liečby alergií a astmy
Ajurvédska medicína používa na ako prírodnú obronu proti rôznym alergiám predovšetkým 4 byliny:
1) Haridra (Curcuma longa):
Je jednou z najbežnejších byliniek používaných už stáročia na zdravotné účely. V Indii ju možno nájsť vo všetkých domácich kuchyniach používanú ako korenina (kurkuma). Prítomnosť kurkuminoidov v tejto byline vykazuje antioxidačné, protizápalové vlastnosti a vlastnosti ochraňujúce bunky. Bylina vyrovnáva v tele dóše kapha a vata. Používa sa externe aj interne na mnohé ochorenia kože. Uľavuje od bolesti, zápalu, opuchov, vyrážiek a podráždení spojených s alergickou reakciou.
2) Neem (Azadirachta indica):
Bežne používaná ajurvédska bylina, ktorá má protialergické, antibakteriálne, protivírusové, antidiabetické, antiseptické a krv čistiace vlastnosti. Aktívnymi prvkami byliny neem sú nimbolinín, nimbín, nimbidín, nimbidol, gedunín, salanín, kvercetín a pod., ktoré majú zdravotné účinky. Je prírodným čističom krvi, ktorý zlepšuje cirkuláciu krvi a prečisťuje celé telo.
3) Shirish (Albezzia lebbock):
Táto bylina má fungicídne, antimikrobiálne, antihistaminické účinky, ktoré ľahko liečia alergie. Shirish sa používa pri liečbe vriedkov, svrbenia, ekzému, žihľavky, eozinofílie, herpesu a iných problémov. Bylina odstraňuje z tela metabolity a iné toxíny, čím zlepšuje jeho fungovanie.
4) Ashwagandha (Withania somnifera):
Táto bylina má už stáročia terapeutické využitie. Obsahuje withaferín a withanolidy, ktoré stabilizujú alergické reakcie. Lieči všetky typy respiračných a kožných alergií. Shirish povzbudzuje imunitný systém tak, že pomáha T-bunkám rozpoznať baktérie, vírusy a iných útočníkov a bojom ich pomáha odstrániť z tela. Omladzujúce vlasnosti ashwagandhy pôsobia proti zápalom, infekciám a iným alergiám. Zvyšuje imunitu a silu jedinca.
Kedy je vhodné použiť ajurvédske byliny proti alergii a astme:
- Chronická rinitída (blahodarné pri respiračných alergiách)
- Astma (efektívne výsledky u astmatikov)
- Poruchy kože
- Chronická sínusitída
- Ekzém a žihľavka (upokojivé účinky)
- Infekcie
- Alergické zápaly (akútne aj chronické alergické reakcie)
- Alergie na peľ
- Bakteriálne infekcie
- Vírusové infekcie
- Alergie respiračného traktu
- Dermatitída
- Psoriáza
- Akné
- Chronická eozinofília
- Senná nádcha
Uvedené byliny pôsobia pri akútnej a chronickej alergie synergicky. V ajurvéde sa využívajú predovšetkým na respiračné alergie, alergie na peľ, kožné alergie a problémy s ranným kýchaním.
Odporúčané produkty: