Prekyslenie žalúdka – príčiny, príznaky a bylinné liečivá – prírodná liečba
Prekyslenie žalúdka je celosvetový problém spôsobujúci nepohodu a súženie v živote mnohých ľudí. Predstavuje zvýšenú sekréciu kyselín a enzýmov žľazami prítomnými v žalúdku. Kyselina chlorovodíková (HCl) je vylučovaná stenami žalúdka, pričom pomáha zabezpečovať trávenie jedla. Sekrécia kyseliny chlorovodíkovej napomáha pri vylučovaní nevyhnutných enzýmov, ktoré pomáhajú pri trávení jedla. Enzýmy hrajú úlohu pri rozkladaní komplexného materiálu potravín na jednoduché častice. Pri nadprodukcii kyseliny chlorovodíkovej a enzýmov dochádza k leptaniu hlienovitej membránovej výstelky vnútornej časti žalúdka. Vnútorné orgány sú narúšané ničivým pôsobením kyseliny a objavuje sa prekyslenie organizmu.
Bylinné liečivá na prekyslenie predstavujú najlepšiu náhradu moderným alopatickým liekom. Bylinky nie sú drahé a nemajú žiadne vedľajšie účinky. Zistilo sa, že pravidelné užívanie bylinných doplnkov na liečbu prekyslenia je veľmi účinné. Prírodné liečivá podobne predchádzajú stúpaniu žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Byliny s dokázaným účinkom na prekyslenie fungujú veľmi dobre v kombinácii s obmedzením jedál, ktoré vedú k prekysleniu.
Príčiny prekyslenia
- Strava s menším množstvom vlákniny
- Stres
- Pitie zvýšeného množstva alkoholu (postihuje výstelku žalúdka)
- Fajčenie
- Štipľavé jedlá a náhlivá konzumácia jedál
- Veľmi horúce jedlá
- Fermentované a denaturované jedlá
- Priveľa kávy, čajov, cibule a cesnaku
- Prílišné vystavovanie sa slnku
- Niektoré protizápalové lieky
Znamenia a príznaky prekyslenia
- Pálivý pocit v hrudi a hrdle
- Kyslé ústne výlučky, vracanie a bolesť hlavy
- Pocit horúčavy v tele
- Znížená chuť do jedla
Ajurvédska liečba prekyslenia
Ayurvédska liečba prekyslenia môže byť pre pacientov veľkou úľavou, keďže liečba modernými syntetickými liekmi má za následok nechcené vedľajšie účinky. Liečba prekyslenia za pomoci bylinných liečiv funguje veľmi dobre, ak sa dodržiavajú nasledujúce pokyny:
- Treba sa vyvarovať:
- Prekysľujúcich olejnatých a tučných jedál
- Príjmu čaju a kávy
- Fajčeniu a pitia nadmerného množstva alkoholu
- Konzumácia ovocia a zeleniny vo veľkých množstvách. Podporuje sa tak tráviaci proces a zastavuje sa akumulácia kyseliny v žalúdku.
- Denne sa odporúča piť citrónovú vodu s rovnakým množstvom cukru a soli.
- Každý deň sa po jedle poprechádzať.
Byliny na prekyslenie
Prekyslenie nie je nič iné než stav vzniknutý príjmom nevhodnej potravy. Zistilo sa, že väčšina ľudí sa ničí svojimi stravovacími zvykmi. Antacidá síce môžu ponúknuť symptomatickú úľavu, ale väčšina z nich má škodlivé vedľajšie účinky. Fajčenie a stres v rámci životosprávy môže tiež spôsobovať nárast žalúdočnej kyslosti. Prirodzené uľahčenie od prekyslenia sa dá dosiahnuť zmenou príjmu potravy, zanechaním cigariet a využitím pomoci bylinných liečiv na prekyslenie.
Existuje niekoľko bylinných liečiv na liečbu prekyslenia. Pracujú súbežne v závislosti na vážnosť príznakov prekyslenia a súvisiacich faktorov. Bylinné doplnky neutralizujú kyselinu a tiež regulujú celkové množstvo kyseliny nachádzajúcej sa v žalúdku. Prírodné byliny zabezpečujú úľavu od prekyslenia prirodzeným spôsobom. Regulácia kyseliny v žalúdku upravuje zlé trávenie a redukuje návrat spätného pohybu kyseliny zo žalúdka. Prekyslenie je jedno z najľahších záležitostí, ktoré sa dá vyliečiť, pričom na problém prebytočnej kyseliny trpia milióny ľudí po svete.
S bylinnými doplnkami možno prekyslenie liečiť efektívne a prirodzeným spôsobom. Bylinné liečivá sú dobrými antacidmi bez chemikálií a bez vedľajších škodlivých účinkov. Tieto bylinné doplnky môžu predchádzať prekysleniu ešte predtým, než vôbec problémy začnú, a pomáhajú ich prirodzene redukovať.
BYLINY NA PODPORU TRÁVENIA:
Existuje zmes unikátnych bylín, ktoré sú v Ayurvéde opísané ako najlepšie bylinné doplnky. Špecifické byliny ako haritaki, fenikel, rasca a korenie udržiavajú prirodzenú hodnotu pH v žalúdku a pomáhajú pri trávení každého typu jedla. Tieto byliny spolupracujú synergickým spôsobom a kontrolujú prekyslenie, nafukovanie, plyny a zápchu. Najúčinnejšia forma je použitie korenín vo forme extraktu, ktorý má silnejšie účinky ako klasické korenie či prášok.
Zmes na trávenie zlepšuje tráviaci proces organizmu dodaním enzýmov, ktoré pomáhajú tráviť široké spektrum konzumovaného jedla. Prirodzene zdokonaľuje trávenie a príjem výživných látok. Obnovuje chuť do jedla redukciou žalúdočného nepokoja a neutralizuje prebytok žalúdočných kyselín.
Ajurvéda ponúka unikátnu kombináciu byliniek na báze rastlinných enzýmov, ktoré vedú k optimálnemu spracovaniu potravy. Podporujú tráviace procesy pôsobiac proti páleniu záhy, nevoľnosti, pokazenému žalúdku, zlému tráveniu spôsobenému kyselinou, hnačke alebo gastritíde. Neutralizujú žalúdočné kyseliny, pomáhajú tráveniu a obnovujú prirodzenú chuť do jedla.
Sú vhodné pre väčšinu citlivých tráviacich systémov a prirodzene podporujú liečbu prekyslenia.