V ajurvéde je známa teória o imunite pod názvom beej-bhumi. Názov by sa dal voľne preložiť ako teória semiačka a pôda.
Podľa tejto teórie telo predstavuje pôdu, zatiaľ čo infekcie môžeme chápať ako semiačka. Ak je v tele naakumulovaná AMA (endotoxíny) a v organizme nefungujú dráhy ojas (dráhy ojas sa dajú prirovnať ku konceptu imunitného systému modernej medicíny), potom infekcia nájde úrodnú pôdu pre svoj ďalší vývoj.
Infekcia rovnako ako semiačko tiež môže ďalej klíčiť iba za vhodných podmienok.
Na druhej strane ale, ak je trávenie silné a dráhy ojas sú plne funkčné, potom infekcia nebude mať vplyv na telo podobne, ako keď v neúrodnej pôde nemôžu prosperovať semiačka.
Imunita a zmena ročných období
Pri zmene ročných období sme všetci viac náchylní na infekcie dýchacích ciest. Je to tak preto, lebo náš organizmus funguje rozdielne za horúcich a za studených období a fungovanie nášho tráviaceho ohňa (Agni) môže byť nepravidelné. Preto je dôležité stravovať sa zdravo v súlade s odporúčaniami pre naše Prakriti, aby sme obmedzili hromadenie AMA (endotoxínov) v organizme.
Choroby dýchacích ciest a alergie sú bežné práve na jeseň a počas skorej jari. Skoro na jar sa nahromadená AMA začína rozpúšťať, začína zahlcovať mikrokanály v tele a preťažovať imunitný systém. Imunitný systém tela slabne a organizmus sa stáva živnou pôdou pre baktérie, vírusy a alergény.
Imunita je vlastne schopnosť - sila organizmu odolať určitej chorobe, a to najmä zabránením množeniu patogénnych mikroorganizmov a účinnou ochranou pred účinkom ich pôsobenia. Celý imunitný systém je tvorený špeciálnymi bunkami, tkanivami a orgánmi, ktoré nás ľudí ochraňujú pred baktériami, vírusmi a mikroorganizmami každý deň.
Imunita a trávenie
Podľa ajurvédy je základom imunity silný tráviaci oheň Agni. Tráviaci oheň môžete udržiavať vhodnou stravou a to predovšetkým obmedzením príjmu rafinovaných cukrov, polotovarov a rôznych umelých prídavných látok. Pravidelná zdravá strava vhodná pre váš typ a sústredené jedenie podporujú správnu činnosť tráviaceho ohňa.
Jedzte jedlá v správny čas. Obed jedzte vtedy, keď je slnko najvyššie. Vtedy je tráviaci oheň najsilnejší a vaša schopnosť tráviť je najlepšia. Raňajky a večera by mali byť ľahšie, keďže aj tráviaci oheň je ráno a večer slabší.
Nenaplňte žalúdok úplne, naplňte ho jedlom len do ¾. Vtedy necháte dostatok miesta na trávenie. Preplnenie žalúdka zapríčiňuje vznik endotoxínov (AMA) a diskomfort.
Jedlá prispôsobte ročnému obdobiu. Počas chladných období nejedzte studené potraviny, pretože tým zvýšite Vata dóšu vo Vašom tele, čo povedie ku chorobám. Počas jesene a zimy by mala byť Vaša strava teplá a vyživujúca (tepelne upravená zelenina, polievky, kaše), nie studená a suchá (surová zelenina, chladené potraviny).
Imunita a pokojná myseľ
Nesmierne dôležitá pre imunitu je aj pokojná myseľ a dostatok spánku. Tejto problematike sa budeme venovať v samostatnej časti. Povedzme len v skratke, že nesmierne pozitívny účinok majú dychové cvičenia (dýchanie do pľúc pri otvorenom okne nosom) a prechádzky v prírode.
Ajurvédske byliny na podporu imunity
Infekčné choroby a ochorenia imunity sú neustálou hrozbou ľudstva. Nižšie nájdete nami odporúčané produkty na zlepšenie obranyschopnosti organizmu. Niektoré sú zamerané na zvýšenie odolnosti a zabraňujú preťaženiu systému, ďalšie majú silné antibakteriálne a protivírusové vlastnosti.
- Immune Booster - Immune Booster je vhodný pri všetkých problémoch s imunitou. Je vhodný pri zápaloch dutín, infekciách hrdla, pri kašli, nádche aj chrípke. Veľmi dobré účinky má aj pri astme, chronickom kašli a rôznych druhoch infekcií, vrátane infekcií močových ciest. Pomáha telu zbaviť sa toxínov. Je vhodný pre celú rodinu.
- Green Essentials – zmes zelených potravín pomáha udržať telo vo forme. Na jednej strane pomáhajú organizmu zbaviť sa škodlivých látok, na druhej strane účinne dopĺňajú základná živiny. Sú vhodné ako doplnok pri dlhodobom ochorení.
- Chanca Piedra – u nás je známa ako bylina predovšetkým na problem s obličkovými a žlčníkovými kameňmi. Už ale menej ľudí vie, že patrí medzi najsilnejšie protivírusové rastliny. V prípade vírusovej infekcie je to pre nás bojovník číslo 1.
- Indická Echinacea – možno ju poznáte skôr pod názvom Právenka latnaná. Používa sa predovšetkým na liečbu rôznych infekcií, podporu imunitného systému ako aj na podpornú liečbu pri vírusových ochoreniach, pri akýchkoľvek ochoreniach pečene a obličiek ako aj pri horúčkach bez ohľadu na ich pôvod.
- Giloy/Guduchi - Guduchi má protizápalové, protirakovinové, antioxidačné vlastnosti, pôsobí proti horúčke a nesie vlastnosti imunomodulátora. Pomáha budovať imunitný systém a odpoveď tela na infekcie. Guduchi tiež pomáha pri zvyšovaní schopnosti makrofágov zabíjať (makrofágy sú odolné bunky, ktoré v tele bojujú s napádajúcimi cudzorodými organizmami).
- Digestion Support – táto zmes zefektívni trávenie a zlepší fungovanie tráviaceho ohňa.