Ajurvédska liečba a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
O chronickej obštrukčnej chorobe pľúc
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je typ pľúcneho ochorenia, ktoré môžeme charakterizovať dlhodobým slabým prúdom vzduchu do dýchacích ciest vplyvom vzniku patologických zmien na pľúcach. Chronická obštrukčná choroba pľúc neustále v priebehu času postupuje a čím ďalej sa zhoršuje. Poškodenie pľúc je permanentné a nedá sa zvrátiť. Môžeme len urobiť určité opatrenia a predchádzať ich ďalšiemu poškodeniu.
Chronická obštrukčná choroba pľúc je kombináciou dvoch ochorení:
-
Chronická bronchitída: Pri chronickej bronchitíde sa dýchacie cesty zapália alebo opuchnú a začnú vytvárať veľa hlienu, ktorý spôsobuje kašeľ. Poškodzuje tkanivá dýchacích ciest pľúc, kvôli čomu sa stáva prechod pre vzduch úzky, alebo sa zablokuje a nastávajú ťažkosti s dýchaním.
- Emfyzém: Naše pľúcne mechúriky (alveoly) sú veľmi tenké a pripomínajú balóny. Ako vdychujeme a vydychujeme vzduch, alveoly sa nafukujú a sťahujú presne ako balóny. V prípade emfyzému sa tieto balóniky poškodia, čím sa zmenší množstvo prijatého a vydýchnutého vzduchu, čo vedie k dýchavičnosti.
Symptómy chronickej obštrukčnej choroby pľúc
Hlavnými symptómami sú:
- Dlhotrvajúci konštantný kašeľ.
- Prítomnosť hlienu pri kašli.
- Dýchavičnosť počas cvičenia alebo pri ľubovoľnej fyzickej záťaži.
- Pocit tlaku na hrudi. Nie je to však častý príznak, môže sa objaviť pri inom type problému.
- Pokročilý stav chronickej obštrukčnej choroby pľúc môže viesť k zvýšenému tlaku v artériách, ktoré sú prítomné v pľúcach, čo môže poškodiť pravú srdcovú komoru. Tento stav nazývame aj „pľúcne srdce“ (cor pulmonale, zväčšenie srdca) a vedie k opuchom nôh a vydúvaniu krčných žíl.
- Niekedy sa môžu symptómy neočakávane zhoršiť, čo nazývame exacerbáciou chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Vedie k dýchavičnosti, zvýšenému kašľu a tvorbe hlienu alebo zmene jeho farby (stáva sa žltým alebo zeleným). Exacerbácia môže pacienta ohroziť na živote.
Príčiny vzniku chronickej obštrukčnej choroby pľúc
Fajčenie: Hlavným dôvodom vzniku chronickej obštrukčnej choroby pľúc je fajčenie. Dlhodobo fajčiaci ľudia majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie chronická obštrukčná choroba pľúc. Avšak nie u všetkých fajčiarov sa chronická obštrukčná choroba pľúc aj rozvinie.
Znečistenie vzduchu: Znečistenie vzduchu je tiež jedným z dôvodov vzniku chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Zle vetrané miestnosti, kde sa varí na uhlí alebo za použitia biomasy, vedú ku znečisteniu vzduchu a následne k možnému ochoreniu pľúc. Ľudia žijúci v mestách majú vyššiu pravdepodobnosť rozvinutia CHOCHP ako ľudia žijúci v menších mestách vzhľadom na znečistenie priemyslom a dopravou.
Zamestnanie: Dlhotrvajúce vystavenie chemikáliám, prachu na pracovisku môže viesť k vzniku CHOCHP u fajčiarov ako i nefajčiarov.
Genetika: Určité gény môžu byť tiež spoluzodpovedné za vývoj CHOCHP. Zdedeným rizikovým faktorom je deficit alfa-1-antitrypsínu (AATD). Toto riziko sa zvyšuje, ak je nositeľ tohto génu zároveň aj fajčiarom.
Predčasné narodenie môže taktiež viesť k poškodeniu pľúc (Chronické pľúcne choroby včasného detského veku).
Diagnostikovanie chronickej obštrukčnej choroby pľúc
Uvádzaním správnych a presných informácií lekárovi môže napomôcť pri diagnostikovaní problému. Nižšie sa nachádzajú typy testov, ktoré môže lekár navrhnúť na základe daných informácií:
- Funkčné vyšetrenie pľúc: Pomocou testu (spirometrický test) možno detegovať problém dokonca aj skôr, ako sa objavia symptómy.
- RTG hrudníka: Môže sa navrhnúť RTG hrudníka, aby sa posúdilo poškodenie pľúc a vylúčili sa iné problémy.
- Pulzná oximetria: Pri tejto metóde je merané množstvo kyslíka v krvi za pomoci malého prístroja pripevneného k špičke prstu.
- Vyšetrenie hlienu: Odoberá sa vzorka hlienu na vyšetrenie choroby. Ak sa v hliene nájde baktéria, potvrdí sa chronická obštrukčná choroba pľúc. Pokiaľ je v hliene prítomná krv, znamená to, že už došlo k poškodeniu pľúc.
- Krvné testy: Za pomoci arteriálnych krvných plynov sa zisťuje, ako efektívne dokážu pľúca premiestňovať kyslík do krvného riečiska a ako dobre vedia z krvi odstrániť oxid uhličitý. Tiež sa u jedinca kontroluje prítomnosť génu alfa-1-antitrypsín (AAT).
- Počítačová tomografia (CT): Môže byť navrhnutý sken za pomoci CT.
Byliny na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc
Podľa ajurvédskeho pohľadu je chronická obštrukčná choroba pľúc výsledkom nerovnováhy troch energií (váta, pitta, kapha). Väčšinou je v tomto prípade zapojená dóša KAPHA.
Popis ajurvédskych byliných vhodných na Chronickú obštrukčnú chorobu pľúc
Kurkuma je v ajurvéde známou bylinou na liečenie respiračných ochorení. Kurkumín má antioxidačné a imunitu podporujúce vlastnosti, ktoré veľmi dobre pracujú na zmierňovaní symptómov ako kašeľ, dychčanie, tlak na hrudi a pod. Čistiace účinky tejto bylinky pomáhajú pri odstraňovaní toxínov z tela.
Bazalka posvätná (Tulsi) zohráva v ajurvéde veľmi dôležitú úlohu pri liečení respiračných ochorení. Ukľudňujúci, zjemňujúci účinok bylinky pomáha uvoľniť dýchací proces. S vysokým obsahom antioxidantov pomáha zlepšiť funkcie pľúc.
Vasaka má expektoračné (vykašliavacie) a mukolytické (skvapaľňujúce sekrét) vlastnosti , ktoré pomáhajú prečistiť dýchacie cesty. Ďalej táto bylina pomáha zvládať symptómy spojené s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc ako je tlak na hrudi, dýchavičnosť, kašeľ, nádcha a pod.
Dávkovanie
Kapsule Curcumin: 2 kapsule dvakrát denne s vodou po jedle.
Kapsule Tulsi: 1 kapsula dvakrát denne s vodou po jedle.
Kapsule Vasaka: 2 kapsule dvakrát denne s vodou po jedle