Artritída

Artritída: popis a liečba

Slovo artritída doslovne znamená zápal kĺbov. Je odvodené od gréckych slov arthron, čo znamená kĺb a itis, čo je grécky výraz pre zápal. Je to chronické zápalové progresívne ochorenie. Artritídou sa popisuje stav bolesti a stuhnutosti kĺbov, typicky sú kĺby krehké, sčervenené, prehriate a opúchajú. Perzistentná forma artritídy je známa pod názvom reumatizmus. Výskyt artritídy a reumatizmu je bežný a výskyt týchto chorôb narastá s pribúdajúcim vekom. Ochorenia postihujú tieto oblasti (sú stuhnuté a bolia):

- Kĺby
- Šľachy
- Väzy
- Mazové vačky (tzv. burzy - burzitída)

 

Typy artritídy

Všeobecne sa pod pojmom artritída označuje bolesť a stuhnutosť kĺbov. Ďalej rozlišujeme niekoľko typov artritídy:

  • Osteoartitída: vyskytuje sa pri kĺboch, ktoré nesú veľkú váhu, ako sú bedrá a kolená.
  • Reumatoidná artritída: najčastejšie sa objavuje u malých kĺbov, ako sú stredné kĺby prstov, kĺb zápästia, čeľustný kĺb, palce a členky. Charakteristicky sa vyskytuje chronický zápal, ktorý spúšťa a neustále obnovuje autoimunitný mechanizmus.
  • Ankylozujúca spondylitída: označuje sa ňou častá bolesť a stuhnutosť v dolnej časti chrbta (bolesť a zápal krížovobedrových kĺbov a následne medzistavcových kĺbov).
  • Infekčná artritída: spôsobujú ju infekcie  prenášajúce sa až ku kĺbom.
  • Psoriatická artritída: vyskytuje sa u ľudí trpiacich na psoriázu (lupienku).
  • Dna: je to bolestivý typ artritídy, ktorý vzniká nahromadením kyseliny močovej v tele, zvyčajne sa začína na palci na nohe.
  • Koksatróza: je to degeneratívna osteoartritída bedrových kĺbov dnes už bežne sa vyskytujúca u dospelej populácie. 

Medzi ďalšie typy artritídy patria:

Juvenilná idiopatická artritída, fibromyalgia, systémový lupus, skleroderma, polymyalgia rheumatica, tendinitída.

 

Znaky a symptómy artritídy

Trpíte na artritídu?

Všeobecne bolesť  v kĺboch naznačuje artritídu. Ďalšími príznakmi sú stuhnutosť kĺbov a problémy s pohybom. Ďalej je to:

  • Opuch kĺbov
  • Ranná stuhnutosť v okolí kĺbov trvajúca 1 hodinu
  • Stála a opakujúca sa bolesť alebo citlivosť kĺbov
  • Problémy s pohybom a bežným používaním kĺbov
  • Sčervenanie v okolí kĺbov

 

Ako je možné artritídu liečiť?

Bolesť pri artritíde môže byť mierna ale aj vážna. Ak je bolesť a stuhnutosť mierna, zvyčajne sa predpisujú lieky na úľavu od bolesti na báze acetaminophenu. V prípade vážnej artritídy sú to už protizápalové lieky, ako sú napr.

  • Analgetiká,
  • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)
  • Kortikosteroidy
  • A ďalšie...

 

Majú tieto lieky vedľajšie účinky?

Áno, majú vedľajšie účinky. Odporúčame Vám pravidelne konzultovať ich užívanie s lekárom a spoločne hľadať spôsob na minimalizovanie ich vedľajších účinkov. Každý z nás reaguje na lieky odlišne. Môžu sa objaviť niektoré z týchto vedľajších účinkov:

Opuch, pálenie záhy, bolesť žalúdka, žalúdočné vredy, zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín, infarkt, zvýšená úroveň tukov a cukrov v krvi, rednutie kostí, sčervenanie, vážne infekcie...

 

Je potrebné pri artritíde urobiť zmeny v životnom štýle?

V prípade artritídy môžeme predpokladá, že nastanú škody v oblasti kĺbov, niektorých vnútorných orgánov a na koži. Odporúčame preto udržiavať vyrovnaný životný štýl, do ktorého by ste mali zahrnúť:

Cvičenie: venujte sa takým fyzickým aktivitám, ktoré nebudú príliš zaťažovať kĺby a kolená. Fyzické aktivity znižujú bolesť v kĺbov a ich stuhnutosť, zvyšujú ohybnosť a silu svalov. Odporúčajú sa športy akým je bicyklovanie, chôdza, strečing, cvičenia v vode a plávanie.

Diéta: neexistuje špeciálne navrhnutá diéta pre artritídu, všeobecne sa ale odporúča rozumne zostavené jedlo v kombinácii s cvičením, ktoré vám umožnia kontrolovať vašu váhu. Navyše ak máte dnu, odporúčame vám vynechať alkohol a vnútorné orgány zvierat (pečeň, obličky), ančovičky, sardinky a výpeky z mäsa.

Ráno si dožičte teplú sprchu.

Pravidelne navštevujte svojho lekára.

 

Ajurvéda a liečba artritídy 

Podľa ajurvédy súvisí artritída s nedostatočným trávením a oslabenou funkciou hrubého čreva, v ktorom sa hromadí nestrávené jedlo a odpad. Tieto nahromadené toxíny sa cez stenu oslabeného čreva dostanú až ku kĺbom a spôsobia zápal. Trávenie súvisí s elementom ohňa v tele a s nerovnováhou vo všetkých troch energiách, Pita, Vata aj Kapha. Táto nerovnováha oslabí prvky ohňa. Oslabením tráviaceho ohňa dochádza k nahromadeniu toxínov a vzniku lepkavej substancie známej pod názvom AMA (Ama = odpadové látky, toxíny).  Ama sa nahromadí v kĺbov a ďalších bunkách a tkanivách, kde spôsobuje zápal. Tým sa spustí autoimunitný systém, ktorý napadne povrch kĺbov a spôsobí bolesť, vysychanie a stuhnutie kĺbov. Za hlavnú príčinu artritídy považuje ajurvéda nerovnováhu v energii Vata.

 

Ajurvédska medicína - bylinné produkty:

Ak trpíte rôznym bolesťami chrbtice, kĺbov, prstov a palcov na nohách, odporúčame Vám nasledujúce ajurvédske produkty. V Planet Ayurveda sme pripravili tieto účinné protizápalové produkty:

 

Boswellia + Curcumin: v rámci ajurvédy najúčinnejšia kombinácia s najvyšším protizápalovým účinkom. Dosahujeme s ňou vynikajúce výsledky čo sa týka úľavy od bolesti kĺbov a redukcie opuchov. Táto kombinácia zlepšuje stav kĺbov podporením cirkulácie krvi a flexibility kĺbov. Taktiež má analgetický účinok a znižuje zápal aj priľahlých svalov. Obidve rastliny, Boswellia (Shallaki) aj Curcumin synergicky účinkujú na redukciu zápalu a bolesti u všetkých typov artritídy.

Túto kombináciu nájdete v produktoch BoswelliaCurcumin ako aj v kombinácii RumoGin5.

 

AshwagandhaAshwagandha (Withania somnifera) je známa tradičná ajurvédska bylina, popísaná v Ajurvéde už pred 3000 rokmi. V ajurvéde bola Ashwagandha klasifikovaná ako bylina Rasayana (omladzujúca bylina) pre svoje účinky dodania energie a vitality. Ajurvéda je celosvetovo známa bylina, ktorá sa používa na výrobu rôznych toník na zlepšenie celkového zdravia a prevenciu pred chorobami a ochoreniami pohybového aparátu, ako sú rôzne typy artritíd, reuma a podobne.

Niektoré z účinkov Ashwagandhy:

  • Znižuje nervozitu, stres a pomáha pri depresii.
  • Redukuje únavu svalov a stuhnutosť v krku.
  • Napomáha pri ochoreniach pohybového aparátu (artritída, bolesť kĺbov, bolesti nôh).
  • Vracia svalom silu a vytrvalosť.

 

Cissus PowerBylina cissus quadrangularis sa v ajurvédskej medicíne používa na posilnenie kostí a kĺbov. Podporuje vstrebávanie a ukladanie vápnika v kostiach, čím pomáha posilniť krehké kosti. Využíva sa tiež pri osteoporóze a nízkej minerálnej hustote kostí. Pomáha uľaviť od bolesti a zápalu a celkovo podporuje dobrú kondíciu kostí a kĺbov. Taktiež spomaľuje opotrebovávanie kĺbov. Cissus quadrangularis napomáha hojeniu zlomenín a správnej pohyblivosti kĺbov.   

Cissus Quadrangularis tiež nájdete v zmesi Osteo Plan, ktorá obsahuje byliny s protizápalovým a analgetickým účinkom (pôsobia proti bolesti). V ajurvéde sa odporúčajú pri pohybových problémoch, na úľavu od bolesti kĺbov ako aj na bolesť chrbtice, bolesť krčnej chrbtice, bolesť členkov a opuch kĺbov.

 

Všeobecné odporúčania pri liečbe artritídy 

Počas liečby artritídy si udržiavajte optimálnu váhu. Vo všeobecnosti sa vyhnite mliečnym výrobkom, jedlám s vysokým obsahom proteínov, zemiakom a všetkým ľuľkovitým rastlinám (paradajka, paprika).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz