Domáca liečba anémie
Anémia je definovaná ako zníženie množstva červených krviniek alebo hemoglobínu v krvi. Tým, že klesne množstvo hemoglobínu, zmenší sa aj kyslíková kapacita, čo nakoniec vedie k anémii. Existujú viaceré typy anémie – megaloblastická, kosáčikovitá, hemolytická anémia atď. Niektoré sú dedičné, prenášané cez generácie, zatiaľ čo iné vznikajú ako dôsledok výživového nedostatku vitamínu B 12, kyseliny listovej, železa a ďalších látok. Osoba, ktorá trpí na anémiu, máva bledý zovňajšok a vykazuje príznaky únavy, vysilenia, dýchavičnosti, prerývaného dychu a iných príznakov.
Prírodná liečba anémie
Domáce liečivá sú nesmierne užitočné a pomáhajú zbaviť sa rozličných príznakov anémie. Tiež pomáhajú liečiť poruchu priamo od jej základov.
Existuje viacero domácich liečiv, z nich niekoľko je opísaných nižšie:
1. Šťava z jablka a cvikly
Cvikla má vysoký obsah draslíka, vlákniny a vitamínu B 12, zatiaľ čo jablko je výdatným zdrojom železa. Kombinácia týchto dvoch zložiek slúži ako efektívne domáce liečivo na anémiu. Zmiešajte pohár jablkovej šťavy s pohárom cvikly, pridajte k tomu pár lyžičiek medu a pite dvakrát za deň. Táto zmes je pri liečbe anémie ako domáce liečivo veľmi prospešná.
2. Špenát
Špenát je bohatý na vitamíny B9, A, C a E, tiež obsahuje draslík, vlákninu a beta karotén, Všetky vymenované zložky robia túto tmavozelenú listovú zeleninu pri domácom liečení anémie veľmi efektívnou. Zaraďte si špenát pravidelne do svojej stravy a uniknite anémii.
3. Paradajky
Paradajky obsahujú veľa vitamínu C a lykopénu. Tieto zložky pomáhajú telu absorbovať železo zo stravy, čo je pre osoby trpiace na anémiu veľmi užitočné. Jedzte v rámci svojej dennej stravy dve paradajky denne (aj vo forme šťavy).
4. Granátové jablko
Granátové jablko je bohaté na sacharidy, tuky, bielkoviny, vlákninu, draslík, meď, železo, vápnik, cukry a rôzne vitamíny. Zvyšuje množstvo hemoglobínu v krvi a pomáha udržiavať stabilný obeh krvi v tele. Mnoho symptómov anémie ako závraty, slabosť, vyčerpanie možno ľahko odstrániť pri každodennej konzumácii granátového jablka.
5. Ashwagandha
Z ajurvédskych bylín odporúčame pri problémoch s anémiou Ashwagandhu, ktorá predstavuje bohatý zdroj železa.
6. Guduči (Giloy)
Ďalšou ajurvédskou bylinou, ktorá sa používa pri všetkých ochoreniach krvi, vrátane nedostatku červených krviniek, je Guduči. Je užitočná pri anémii, problémoch s krvotvorbou a ďalších krvných chorobách.
7. Zelené potraviny
K správnej tvorbe červených krviniek prispievajú aj zelené potraviny. Spomedzi nich najsilnejšou je mladá pšenica, ktorá prečisťuje pečeň a podporuje tvorbu červených krviniek. V ajurvédskej zmesi zelených potravín nájdete aj Amalaki, výnimočne bohatý prírodný zdroj vitamínu C.